Uchwała Nr III/14/2024 w sprawie ustalenia zasad przyznawania diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych radnym Gminy Czosnów.
Uchwała Nr III/14/2024
Rady Gminy Czosnów
z dnia 18 czerwca 2024 r.
w sprawie ustalenia zasad przyznawania diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych radnym Gminy Czosnów
Na podstawie art. 25 ust. 4, 6 i 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 609 z późn. zm.) w zw. z §3 pkt. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie maksymalnej wysokości diet przysługujących radnemu gminy (Dz. U. z 2021 r. poz. 1974) oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2000 r. w sprawie sposobu ustalania należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych radnych gminy (Dz. U. z 2000 r., Nr 66, poz. 800 z późn. zm.) Rada Gminy Czosnów uchwala, co następuje:
- 1. 1. Radnemu Gminy Czosnów, zwanemu dalej „radnym”, przysługuje dieta.
- Diety naliczane są w okresach miesięcznych odpowiadających miesiącom kalendarzowym.
- Podstawą ustalenia wysokości diety radnego jest kwota bazowa określona w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 2682 z późn. zm.).
- Jeżeli dieta za dany miesiąc naliczona w oparciu o przepisy niniejszej uchwały przekracza maksymalną wysokość diety określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie maksymalnej wysokości diet przysługujących radnemu, wypłacana jest dieta w maksymalnej, dopuszczalnej wysokości.
- 2. Wysokość miesięcznej diety radnego w zależności od pełnionej funkcji stanowi procentowy udział 2,4 kwoty bazowej, o której mowa w §1 ust. 3 niniejszej uchwały i wynosi:
1) Przewodniczącemu Rady – 50%,
2) Wiceprzewodniczącym Rady - 45%
3) Przewodniczącym Komisji Rady – 40%,
4) Wiceprzewodniczącym Komisji Rady - 35%,
5) Pozostałym radnym– 30%.
- 3. 1. Dieta, o której mowa w §2 uzależniona jest od udziału w Sesjach Rady i posiedzeniach Komisji. Dieta nie przysługuje jeżeli radny nie uczestniczył w danym miesiącu w żadnej zwołanej sesji Rady lub zwołanego posiedzeniu Komisji. W przypadku Przewodniczącego Rady dieta jest uzależniona od udziału w sesji Rady oraz obecności na dyżurach Przewodniczącego Rady Gminy dla interesantów.
- Dieta, o której mowa w §2, ulega zmniejszeniu o 10 % za każdą nieobecność na sesji Rady i posiedzeniu Komisji. W przypadku braku jakiejkolwiek sesji oraz jakichkolwiek posiedzeń w danym miesiącu dieta nie przysługuje.
- W przypadku Przewodniczącego Rady, dieta ulega zmniejszeniu o 10% za każdą nieobecność na sesji Rady lub dyżurze Przewodniczącego Rady.
- Zmniejszenie diety nie dotyczy radnego delegowanego do wykonywania obowiązków związanych z pełnieniem mandatu.
- Przy wyliczaniu obniżenia diety brany jest pod uwagę udział w posiedzeniach maksymalnie dwóch Komisji. Radni będący członkami więcej niż dwóch Komisji, składają na ręce Przewodniczącego Rady deklarację określającą dwie Komisje, w których brak udziału w posiedzeniach prowadzi do obniżenia diety.
- Do czasu złożenia deklaracji, o której mowa w ust. 5, Przewodniczący Rady określa Komisje, za które należy się dieta
- Deklaracja, o której mowa w ust. 5 jest skuteczna począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym została złożona.
- 4. Radny otrzymuje jedną najkorzystniejszą dietę za dany miesiąc rozliczeniowy wyliczoną według zasad określonych w §3 bez względu na ilość funkcji pełnionych w Radzie Gminy.
- 5. 1. Diety wypłacane są radnym do 10 dnia następnego miesiąca po miesiącu za który przysługuje.
- Miesiącem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy.
- W przypadkach powołania, wyboru, odwołania lub przyjęcia rezygnacji radnego z pełnionej funkcji dietę nalicza się w wysokości proporcjonalnej do czasu zakończenia lub rozpoczęcia jej pełnienia.
- Zasady określone w ust. 3 stosuje się odpowiednio do czasu zakończenia kadencji Rady i czasu jej rozpoczęcia, tj. od dnia złożenia ślubowania przez radnego.
- 6. 1. Na wniosek radego przewodniczący rady może wyrazić zgodę na przejazd w podróży służbowej pojazdem samochodowym niebędącym własnością Gminy Czosnów W takim przypadku radnemu przysługuje zwrotu kosztów przejazdu.
- Ustala się stawkę za jeden kilometr przebiegu w wysokości maksymalnej stawki za 1 kilometr określonej rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.
- Podstawą do wypłacenia kosztów podróży służbowej dla radnego, o których mowa w § 6 ust. 1 stanowi przedłożone rozliczenie polecenia wyjazdu służbowego.
- Wypłata należności nastąpi w terminie 7 dni po przedłożeniu dokumentu w Urzędzie Gminy w Czosnowie.
- 7. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
- 8. Traci moc uchwała nr XLI/348/2021 Rady Gminy Czosnów z dnia 23 listopada 2021r. w sprawie diet oraz zwrotu kosztów podróży służbowych radnych Gminy.
- 9. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2024r. i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
Przewodnicząca Rady Gminy |